Profilaktyka

Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna jest podstawą zdrowego uśmiechu, dzięki regularnie wykonywanym zabiegom higienizacyjnym jesteśmy w stanie zapobiec wielu problemom stomatologicznym.

W zakresie profilaktyki w naszym gabinecie oferujemy następujące zabiegi:

Skaling: Polega na usunięciu kamienia nazębnego z obu łuków za pomocą końcówki ultradźwiękowej, który jest nagromadzony naddziąsłowo i poddziąsłowo wokół zębów. Zabieg zaleca się wykonywać maksymalnie co 6 miesięcy ( w razie choroby przyzębia co 3 miesiące). Zabieg  z reguły jest bezbolesny, może być nieprzyjemny ze względu na odczuwane drgania i pojawienie się nadwrażliwości na świeżo oczyszczonych powierzchniach zębów. W przypadku usuwania kamienia poddziąsłowego może być potrzebne dodatkowe znieczulenie.

Piaskowanie: Polega na usunięciu osadów i powierzchniowych przebarwień z zębów za pomocą piaskarki. Specjalistyczna sól (piasek) zmieszana z wodą i powietrzem kierowana jest na zęby. W ten sposób wszystkie powierzchnie zębów są oczyszczane. Należy pamiętać, że piaskowanie nie usuwa głębokich przebarwień w bruzdach, brzegach wypełnień oraz  przebarwionych plam odwapnieniowych. Zabieg jest bezbolesny, jednak może być odczuwany dyskomfort z powodu słonego smaku lub podrażnień dziąseł i okolicznych tkanek miękkich. Po każdym piaskowaniu wykonywany jest zabieg polerowania zębów. Do tego celu wykorzystywane są specjalne gumki i szczotki dentystyczne. Zęby po polerowaniu są bardzo gładkie i błyszczące.

Higienizacja zębów u dzieci: Wprowadzamy nowy zabieg profilaktyczny skierowany do naszych najmłodszych pacjentów. Zabieg polega na  instruktażowym pokazie potrzeb higienizacyjnych małego pacjenta, dokładnym i precyzyjnym oczyszczeniu wszystkich zębów specjalistyczną miękką szczoteczką i profesjonalną pastą przeznaczoną do polerowania zębów, oraz nauką nitkowania i prawidłowego mycia zębów. Jeśli u dziecka występują już złogi kamienia nazębnego, wykonywany jest również miejscowo skaling (ściąganie kamienia). Zalecamy taki zabieg jako wizytę adaptacyjną dla zestresowanych maluchów, jest bezbolesny i przyjemny.

Fluoryzacja: Fluoryzacja to jedna z metod zapobiegania próchnicy. Najczęściej stosuje się fluoryzację kontaktową, inaczej fluoryzację egzogenną. Polega ona na nakładaniu bezpośrednio na powierzchnię oczyszczonego zęba preparatów fluorowych w postaci m.in. żeli, lakierów czy pianek fluoryzacyjnych. Fluor nakładany na powierzchnię zęba przenika powierzchowne warstwy szkliwa i wbudowuje się w strukturę hydroksyapatytów. W wyniku tego procesu powstają bardziej odporne na atak kwasów fluoroapatyty. Fluor wykazuje nie tylko działanie wzmacniające szkliwo, wspomaga też procesy remineralizacyjne, tzn. naprawę niewielkich uszkodzeń szkliwa.